Eğilmez, tapu niteliğinde ‘Depolu Dükkan’ ibaresini değiştirip fırın olarak düzeltmek istedi. Dükkanın site parseliyle aynı olmasından dolayı site sakinlerinin imzasına başvuran Eğilmez, vatandaşlardan imza alamayınca tepkisini dükkan duvarına astığı, “Bazı site sakinlerinin bu işyerine fırın açılmasına razı göstermedikleri için; Bu işyeri tekel bayi, tütüncü, kıraathane, ganyan bayii vb. faaliyetler gösteren işletmelere ücretsiz kiraya verilecektir.” yazılı pankart ile gösterdi. Pankartı bürokrasi engeline karşı tepki olarak astığını söyleyen Eğilmez, sosyal medyada yayıldığını ifade etti.

Dükkanın tüm şartları sağladığını belirten Eğilmez, şunları kaydetti; “Biz fırın ruhsatı almak için site sakinlerine ihtiyacımız yok. Değişen fırın yönetmenliğinde yani bu bahsettiğimiz fırın, somun emek fırını. Yapılacak olan yer gayri sıhhi bir müessese olduğu için binalardan tamamen ayrı tek başına bir bina olması lazım. Bizim bu dükkanımız zaten bütün şartları sağlıyor. Fakat biz burayı yaparken, projesini de kendimiz çizmemize karşın bu işyerini dükkan olarak ruhsatlandırdık. Tapusunda depolu dükkan yazıyor.

Bizim tek sıkıntımız tapudaki niteliği kısmını fırın olarak değişmesi gerekiyor. Fırın açabilmek için dükkanın tapusunda fırın yazması gerekiyor. Tapudan yapılacak işlemde de tüm parsel malikleriyle birlikte işlem yapmanız gerekiyor. Bizim tek takıldığımız nokta burası. Yoksa bizim dükkanımızın ruhsat açmak için site sakinlerinin iznine ihtiyacı olan bir yer değil. Bir proje tadilatı olduğu için, aynı parselin içerisinde olduğumuz için bütün parsel malikleri imza atması gerekiyor. Dükkan A blok olarak geçiyor, binamız B blok olarak geçiyor. Zaten binanın yapıcı müteahhidi de biziz.” Açtığı pankart üzerine çok ciddi talepler geldiğini ifade eden Eğilmez, şöyle devam etti; “Çok ciddi talepler var bizim aklımıza dahi gelmeyen. Tombala oynatalım, kumarhane açalım, Karaman’da hiç olmayan masaj salonu açalım, benim söylemeye erindiğim farklı shoplar açalım şeklinde ciddi teklifler geldi bizde bu kadar olacağını beklemiyorduk.

Biz burada tepkimizi site sakinlerine vermeye çalıştık ama daha fazla insana hitap etme şansımız oldu.” Eğilmez, dükkana fırın açılmasının site sakinlerine bir zararı olmadığını belirterek, şunları söyledi; “Bina ile dükkan ayrı. Ben öz amcama bina sattım. Zarar verecek bir şey olsa bunu amcamın oturduğu binaya yapmam veya amcama o binada daire satmam. Ama insanlara derdimizi anlatamadık. Doğalgazlı, kapılarının önünde ekmeklerini alabilecekleri bir yer olsun dedik ama memleketimizde insanlardan bir şey istediniz mi kıymet kesiyor veya servet düşmanlığını çok seviyorlar.” Site sakinlerinin ne istemediğini bildiği için böyle bir pankart açarak ücretsiz kiraya vereceklerini aktaran Eğilmez, “Bizim elimizde iki tane alternatif var.

Ya fırın olacak ya market olacak. Site sakinleri market olsun diyor. Bize de market için kiracı talebi olmadı. Bizde orada oturan kesimi bildiğimiz için en azından ne istemediklerini de biliyoruz. Dükkan da öyle boş durdukça bizim canımızı sıkıyor. Bizim canımızı sıkıyorsa herkesin canını sıksın.” dedi.