İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından başlatılan ve İzmir ile Antalya'da yapılan kaçakçılık operasyonlarında yaklaşık 80 ton etil alkol, dinlenmesi için tanklarda bırakılan 690 ton kaçak içki ve çeşitli türlerde 479 bin 803 şişe kaçak içki ele geçirildi. Operasyonlarda gözaltına alınan 40 şüpheliden 9'u tutuklandı.

FİRMALAR İNCELEMEYE ALINDI

Edinilen bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, ölümlere yol açan ve halk sağlığını tehtit eden sahte içki üretimi ile ilgili çalışma başlattı. Çalışma kapsamında, KOM ekipleri kimya sanayi tipi etil alkolü kimya, deterjan ve temizlik ürünleri gibi sektörlerde kullanılmak üzere satış belgesine sahip olan firmaları incelemeye aldı.

OPERASYON YAPILDI

Yapılan incelemeler sonucunda, bir firmanın sanayi tipi etil alkolü makinelerden geçirip temizleyerek içki ve gıda ürünlerinde kullanılabilecek hale getirdikten sonra usulsüz yöntemlerle piyasaya sürdüğünü tespit etti. KOM ekipleri söz konusu firmayı yaklaşık 3 ay boyunca fiziki ve teknik takibe aldı. Yapılan takiplerin arından operasyon düğmesine basan polis, sahte içki ürettiği belirlenen kişilere yönelik 22 adrese ayrı zamanlı operasyon düzenledi.