Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 8. Bölge Müdürü Mustafa Tuğrul Şahin’in konuşmasıyla başlayan Çalıştay, proje tanıtım filmi gösterimi, proje uzmanları Dr. Ümit Subaşı ve Dr. Fatoş Şekerciler’ in sunumlarıyla devam etti.

Gerçekleştirilen Çalıştay’da, tür koruma eylem planı hakkında bilgi verilerek, tür tanıtılmış, ilgili endemik türün bölgemiz açısından önemi ve koruma stratejileri hakkında detaylı açıklamalar yapıldı. Çalıştay sonunda katılımcılıların soru ve önerilerine yer verilerek, karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. 

Daha sonra program, Doğa Koruma ve Milli Parklar Karaman Şube Müdürlüğünün çalışmaları ve Kızıl Kaplanotu Tür Koruma Eylem planı çalışmalarından oluşan bir resim sergisiyle devam etti.

25 Temmuz 2019 Perşembe Günü Grand Karaman Otel’de yapılan Çalıştaya; Vali Fahri Meral, Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 8. Bölge Müdürü Mustafa Tuğrul Şahin, İl Genel Meclis Başkanı Adem Kapar, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Ali Yener Terlemez, Karaman Ticaret Odası Başkanı M. Gökhan Alkan,  daire müdürleri, ilgili personeli ve köy muhtarları katıldı.

Dünya’da sadece Karaman’a özgü bir tür olan ve Bucakkışla, Bostanözü, Çukur, Aşağıakın, Yukarıakın, Kurucabel ve Cerit Köylerinde yaşam imkânı bulan Kızıl Kaplanotu bitkisi için Tür Koruma Eylem Planı çalışmaları tamamlanmıştır. Bitki; Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabı'nda tehlike kategorisi “Duyarlı (VU)” olarak belirlenen bu bitki, dünya üzerinde başka bir yerde bulunmamakta olup sadece Karaman’a ait yerel endemik bir bitki olma özelliği taşımaktadır.