Geçtiğimiz günlerde barajda boğularak hayatını kaybeden oğlu için sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.

Karaman'da serinlemek için gölete giren 17 yaşındaki genç boğularak hayatını kaybetmişti. Olayın üzerinden 8 gün geçtikten sonra baba Murat Kaya sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı.

Yaptığı açıklamada oğlunun boğulma vakasında İl Afad müdürlüğünün büyük bir ihmali ortaya çıktığını ve Afad ekipleri müdehale için herhangibir çaba göstermediğini dile getirdi.

Baba Murat Kaya'nın yapmış olduğu açıklama şu şekilde;

"28.07.2019 tarihinde Zengen köyündeki henüz 17 yaşında hayata gözlerini kapamış olan Bünyamin berat kayanın boğulma vakasında il Afad müdürlüğünün büyük bir ihmali ortaya çıkmıştır. olay günü boğulma vakası, 5 dk içerisinde jandarma, sağlık ve AFAD ekiplerine bildirilmiştir. Olay yerine jandarma ve sağlık ekipleri geldiği esnada Bünyamin berat kaya nın yakınları su içerisinde kendi imkanlarıyla arama tarama yapmaktadırlar. Afad ekiplerini boğulma olayından bilsi olan vede bölgeyi tarif etmek için Afad aracına binen Bünyamin beratın akrabasından alınan bilgiye göre 20 veya 30 km hızla Bölgeye ilerleyen ve boğulma olayı vuku bulduktan tam 2 saat sonra bölgeye varan Afad ekipleri müdehale için herhangibir çaba göstermemiş, ayrıca neden müdehale neden etmiyorsunuz sorusuna olaya müdahaleye değil olay yerine bakmaya geldiklerini bildirmişlerdir. Ayrıca müdehale için gerekli ekipmanlarının olmadığı karayolu ile mersinden dalgic gelecegini söylemişlerdir. Bunun üzerine olay yerine daha önceden gelmiş olan jandarma ekiplerine talimat verme suretiyle arama taramaya engel olmak istemişlerdir. Afad Ekipleri boğulma vakasını bilmesine rağmen takım elbiseleriyle bölgeye gelmişlerdir. Şimdi size soruyorum neredeyse göller bölgesi sayılabilecek ilimizde il Afad Müdürlüğü bünyesinde dalgıç kadrosu varmı. Afad müdürlüğünün neden araçlarında can yeleği, can simidi ve bot yok. Neden Afad ekibi kurtarmaya katılmıyor ve lakayıt hareketlerde bulunuyor. Eğerki görevleri sadece olay yerine bakmaksa devletin neden böyle bir ekibe ihtiyacı var. Şayet boğulan kişi su içerisinde 20 metre açıkta olsa acaba suya nasıl girip karaya alacaklar. Afad ın manası sadece olay yerine bakmaksa biz böyle bir kurum istemiyoruz. Bu olay ilk değil ve son olmayacak. Bu güne kadar Afad ekiplerinin hayata bağlayabildiği hiç bir boğulma vakası yoktur. Müdehalelerinin yada şöyle söyleyim olay yerinde izledikleri boğulma vakalarını hepsi hayatını kaybeden kazazedelerden ibarettir. Böyle bir kurumu kınıyorum vede ihmali olanların adalet önünde gereken işlemlerin yapılmasını istiyorum. Başka anaların babaların yuvasına ateş düşsün istemiyorum"