Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, son zamanlarda yapılan eleştirilere yanıt verdi. 
Karaman’da süre gelen hizmet ve yatırımlar ile halkın beklentilerine de saygı duyduklarını ifade eden Başkan Çalışkan, “Kişilik haklarıma yönelik ifadeler haricinde yapıcı tüm eleştirilere açığım.”dedi.


“HAYDİ, ÖZELEŞTİRİ YAPALIM”
“Şimdi bir Belediye başkanı olarak bir özeleştiri yapalım. Karamanlı hemşehrilerimizin hepsi, baktığınız zaman birçok şeyi, istek ve beklentilerini belediyelere söylüyor. Belediyemizde bunu yapmamış gibi görülüyor.
Şimdi soruyum, en basiti benim trafiksel olarak görev alanım nedir ?, Eğer imarda otopark alanı varsa otopark yaparım.Yoksa levhalarını ve işaretlemelerini yapar geçerim. Şimdi levhalar var çift taraflı park yasağı, ama bakın altında araba var. Peki benim yetkim var mı arabayı kaldırmaya ?. Aslında bakarsanız buradaki konumumuz 

 

“YETKİSİZ BELEDİYE” 

Bundan daha iyi özeleştiri var mı ?
Belediyenin aslında bu konularda yetkisi de yok. Baktığınız zaman belediye çok yetkiliymiş gibi algılanır. Belediye Başkanı olarak açık şekilde konuşuyorum. Plan yapma yetkisi neye göredir. ?


Hemşehrilerimiz bilsin. 100 binlik planı Çevre ve Şehircilik İl Kurumu yapacak. 100 bin’lik plana esas olanı da İl Özel İdare Kurumu 25 bin’lik plan yapacak. Bu planlara karşılık da biz Karaman Belediyesi olarak 25 bin’e 5 binlik plan yapacağız. Peki bunda var mı yetkim ?, yok !. İşte 100 binlik plan ne ise ben onu yapma zorundayım. 


Belediye Başkanı olarak benim plan yapamadığım bir şehirde Belediye’nin bir hükmü yok baktığınız zaman. Binalar için yapı denetim şirketleri yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu işin koordinasyonunu yapıyor. Ben arada elçiyim. Bana getiriyorlar, ben projesine bakıyor onay veriyor, inşaat ruhsatını bitiriyorum, Çevre Şehircilik Bakanlığının Karaman İl Müdürlüğü gereği ne ise yapar.
Lokantaya gitseniz yemekte bir sorun çıksa benim yemeğin kalitesini kontrol etme yetkim  var mı ? yok !. Tarım İl Müdürlüğü gelip kontrol etmesi gerekir.

 


“BUNLARI KONUŞMAMIZ GEREKİYOR”
Mesela diyelim ki ben Tekel bayilerinden rahatsızım. Belediye sanki buna göz yumuyormuş gibi geliyor baktığınız zaman. Ama asla tekel bayilerine ruhsatı ben vermiyorum. Benden geliyorlar büfe yada bakla ruhsatı alıyorlar. Tarım İl Müdürlüğüne gidiyor, Tütün Alkol Yasası kurulundan belgesini alıyor ve sigarasını da satıyor, içkisini de satıyor. Sorarım var mı burada bir yetkim.
Kahvelerde kumar oynansa Millet rahatsız, ben şahsen tespit etsem peki ceza yazma yetkim var mı ?, yok !. Emniyet tespit edecek bana gönderecek ben gideceğim ceza yazacağım. Emniyete haber verinceye kadar zaten kalkarsa kalkar yerinden. İçkili yerlerin denetim hakkı kimde. Yine Emniyet Müdürlüğünde. Yine benim bir yetkim yok. “Ses kirliliği var işte açıyorlar, bağırıyorlar canlı müzik var belediye hiçbir şey yapmıyor” diyorlar. Bunu da Çevre Şehircilik Kurumu denetleyecek. Var mı yetkim ?, yok !. Aslına baktığınız zaman bizlerde vatandaşlar gibi mücadele ediyoruz. Bunun sağlıklı bir şehirleşme olması için mücadele ediyoruz. 

 


“TEK BAŞINA BU SORUN ÇÖZÜLMEZ”
Ben diyorum işte tek başına bu sorun çözülmez. Eğer şehir kimliğini kazanacaksa Karaman’da bu şehrin bütün dinamikleri ile olur. Şimdi bakın televizyonculuk internetçilik gazetecilik medya sektörüne. Tek başına gazetecilik olur mu ?. Bizler olacağız ki gazete olacak. Gazete olacak ki, bizler bilgilendirileceğiz. Televizyon olacak ki, toplum görecek. Toplum olacak ki televizyon bunu gösterecek. Bu böyle karşılıklıdır. Sadece tek bir pencereden bakılmaz sahaya. Biz bunu bütünsel bakarsak çözeriz.

 


"ŞEHİR OLARAK KENDİ GÜCÜMÜZDEN HABERİMİZ YOK"
Karaman Belediyesini sadece kaldırım ve asfalt yapıyormuş gibi görüyorlar. Asla ve asla böyle bir belediye yok. Ben iddia ediyorum, biz 25 yıldan daha da fazla asfalt döktük, daha da fazla park yaptık. Ama biz belediye olarak bu değiliz. 
Bakın şimdi Serbest Bölgenin kurucusu kim. Karaman Belediyesi, Peki kim olması gerekir.Ticaret ve Sanayi Odası olması gerekir.
Bugün Teknokent ana lokomotifi kim. Karaman Belediyesi. Ticaret ve Sanayi Odasının ne kadar katkısı var burada sorarım mesala. 
İkinci Organize Bölgesi kuruluyor şimdi Valiliğimizle birlikte.  Lojistik Merkezin Planlaması nerede. Biz Karaman Belediyesi olarak bu planlamaların içerisinde de yer alıyoruz. Bence biz önce bir vizyon değiştirelim. Bir farklılığa geçelim. Bugün yüzde 95’e ulaşmış Karaman’da doğalgaz.Ve Türkiye’de de nadir illerden biri haline gelmişiz bu konuda.


Ben hemşehrilerimizin eleştirdiği yerlere de cevap veriyorum aslında. Bu sahanın içerisinde bütünsel olarak yer almazsak olmaz. Ben şöyle bakarım. Bu şehirde herkes kazanacak. Gereği noktasında bu işleri gerçekleştireceğiz. Bunun çabasını sarf etmemiz gerekiyor. 
Bu şehrin en büyük hedefi, ekonomik açıdan üst tavana çıkartmak, nüfusunu artırmak, nüfusla birlikte ekonomik sosyal ve kültürel gelişimini sağlamak. O zaman bu birçok problemin üstesinden geliriz. Yani her vatandaş çıktığı an istediği imkan ve koşuları bulması gerekir bu şehirde.


Oteli, AVM’yi Belediye mi yapacak ?. Ya da özel bir markayı Belediye mi getirecek. O zaman hepimiz birlikte yapalım. 
Ben de istiyorum, şehrimizden iş adamlarımızdan, esnaflarımızdan. Daha kaliteli daha farklı şehirleşmesi için herkesin elini taşın altına koymasını. Bunu yürekten istiyorum. Hepinize söylüyorum. Hep birlikte yapalım. Her zaman söylüyorum, biz Belediye olarak her türlü imkanı sağlarız. 


Bakın kaldırım işgalleri var değil mi ?, Bir taraftan esnaf kardeşim, diğer taraftan hemşehrim ve Belediye. Şimdi sorarım size, önce esnaf arkadaşım hemşehrisini düşünmesi lazım mı ?. Peki ben onların başında adaletin kılıcı mı yım ?, hayır. Esnaf önce hemşehrisini düşünmesi lazım. Kaldı ki diyelim Belediye Başkanı olarak yaptırım gücüm ne. Sadece 62 TL Kabahatler Kanununa göre ceza kesersiniz.” Peki kapatma veya ruhsatı iptal etme yetkisi var mı ?. hayır yok. 
Sonuç olarak Karaman’da hemşehrilerimin yatırım hizmet ve beklentileri konusuna saygı duyuyoruz. Yapıcı eleştirilerine de her zaman açığız. Bunu açık ve net söylüyorum. Yeter ki, kişilik haklarına da saygı gösterilsin.”dedi.